Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

SIEDZĘ W DOMU AKTYWNIE - akcja społeczna

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: wt, 2020-05-12 11:19, ext.iprzybyla

Warszawska Rada Seniorów wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy zachęcają seniorów, by wykorzystać czas w domu sposób twórczy i aktywny. Dzielą się swoimi pasjami, nie rezygnują z codziennych aktywności. Zachęcamy, by zainspirować się przykładami z naszej akcji i wypełnić czas izolacji dobrymi emocjami.

fot. Urząd m.st. Warszawy

 

 

 

 

Napisała do nas Grażyna:
"Uwielbiam bawić się komponowaniem zapachów. Wykorzystuję ten wolny czas by zrobić ciekawe mieszkanki dla siebie i bliskich.
Na zdjęciu zestaw moich ulubionych olejków eterycznych: trawa cytrynowa, dzika pomarańcza, bergamotka, eukaliptus, lawenda, jaśmin, cytryna oraz geranium, ylang-ylang i drzewo sandałowe. Robię z nich mieszkanki zapachowe, którymi delektuję się wąchając bezpośrednio z buteleczki lub dodaję po kilka kropli do dyfuzora, by zapach rozchodził się po całym domu. Można je też dodawać do kąpieli, ale należy uważać, by nie dodać olejów z cytrusów, bo mogą poparzyć oraz mięty pieprzowej, bo daje uczucie chłodnej wody.
Teraz na czasie są płyny do dezynfekcji rąk. Do robionych przeze mnie, ze spirytusu z gliceryną, dodaję po kropli olejku z drzewa herbacianego, goździków i mięty pieprzowej. Taki odkażacz dodatkowo pięknie pachnie".

Bardzo ciekawa pasja Grażyny może być inspiracją dla każdego z nas!


 

 

Jak nas wciągnęła ta akcja! Bardzo miło jest oglądać Wasze aktywności domowe. Dajecie innym nie tylko inspirację, ale też nadzieję na poradzenie sobie w trudnej sytuacji. Wystarczy pasja do działania i podzielenie się tym z innymi!

Dzisiaj inspiruje nas DJ Wika, która wykorzystuje czas w domu, by szkolić się w obsłudze Instagrama! Warto wziąć z niej przykład i zdobyć nowe umiejętności cyfrowe.


 

Nie tylko sportowcy przenieśli swoje treningi do domu. Również wolontariusze, którzy pomagają podczas biegów trenują w domach. Edek, Ela, Jurek i Wanda ćwiczą w domu podawanie wody, bananów czy najważniejsze... wręczanie medali :)
Wolontariusze bardzo liczą na to, że wkrótce wrócą do swoich aktywności. Obecność wolontariuszy-seniorów podczas biegów wpisała się już w tradycję wszystkich miejskich biegów!


 

 

Podobno tym, co ratowało nas z najgorszych opresji było poczucie humoru! Nie martwmy się na zapas, nie analizujmy każdej nowej informacji. Dajmy sobie czas na nic nierobienie, na zajęcie się swoimi pasjami czy tak jak Andrzej... na pośmianie się z sytuacji :)

Na nadchodzący długi weekend tego Wam życzymy... dystansu i poczucia humoru.

 


 

Wiosenne porządki już za Basią.
Napisała do nas: "Okna pomyte, a teraz czekamy na lepsze czasy".
My też czekamy wraz z Wami.


 

 

Jurek nie odpuszcza i rozkręca naszą akcję! Tym razem zaprosił do nas Teresę, a Teresa przygotowała dla Was niespodziankę!

Teresa lubi gotować. Wykorzystuje czas w domu, by testować nowe przepisy. Specjalnie dla Was jej popisowa sałatka:

Sałatka z suszonymi pomidorami
- sałata lodowa
- ser mozarella -kuleczki 2 opakowania
- pomidorki koktajlowe
- pomidory suszone w oleju
- ziarna słonecznika i dyni (podsmażyć na suchej patelni)
- sos słodko-pikantny Tao-Tao
Na patelni podsmażamy ziarna słonecznika i dyni,studzimy.
Sałatę lodową rwiemy na kawałki.Pomidorki mogą być w całości,jeżeli są drobne. Kuleczki mozarelli odsączamy. Suszone pomidory kroimy na kawałki.
Wszystkie składniki przed podaniem polewamy sosem i delikatnie mieszamy.
SMACZNEGO!

Bądź jak Teresa i stwórz coś smacznego w domowej kuchni!


 

 

Na świetny pomysł wpadł Krzysztof z Zielonki. Spotyka się ze znajomymi z grupy Mazowszanie na platformie Zoom, zachęca do skorzystania z aplikacji WhatsApp lub Messengera.
Na stronie swojej grupy napisał tak:
" SENIORZY!
ZOSTAŃMY W DOMU, ale BĄDŹMY RAZEM nie dajmy się DEPRESJI, miejmy NADZIEJĘ, że w tej czasowej izolacji jest POZYTYWNY SENS! codziennie o 11:11 możesz połączyć się w wyobraźni z BRATNIMI DUSZAMI, PRZEKAŻ IM COŚ, na co nie było dotychczas sposobności, wyobraź sobie RADOŚĆ najbliższego osobistego SPOTKANIA. Internauci - jeśli sieć będzie przeciążona lub niedostępna - BĄDŹMY RAZEM DUCHOWO". Seniorzy zachęcani są do korzystania z nowych technologii. 

Bądź cyfrowym seniorem jak Krzysztof! Inicjuj wirtualne spotkania!


 

 

Basia - nasza biegaczka. Choć uwielbia aktywność to nie wychodzi z domu. Napisała tak:

"W domu też można zadbać o swoją kondycję . Ćwiczę na balkonie korzystam ze świeżego powietrza i kąpieli słonecznych".

Bądź jak Basia. Zostań w domu i ćwicz.


 

Leszek z Kożuchowa wraz z wnukami buduje domki lęgowe dla ptaków i zawiesza je na terenie swojego ogródka.

Leszek mieszka ze swoimi wnukami, ale chcielibyście odwiedzić bliskich, na razie zrezygnujcie z tego pomysłu, zaczekajcie.

Rodzinne spotkania powinny dotyczyć tylko osób, które ze sobą mieszkają, przy czym każda z tych osób powinna zachować ostrożność w kontaktach z osobami spoza własnego domu.


 

 

Tym razem przed świętami można wreszcie zrobić generalne porządki. W końcu chodzi o to, by jakoś wytrzymać w czterech ścianach.
Taki przykład daje Wanda! To dobra okazja, by przekonać dzieci i wnuki do wspólnej przedświątecznej aktywności, tym bardziej, że sprzątanie domu przez 60 minut dziennie pozwoli Ci spalić 245 kalorii!
Zatem do dzieła! Bądź jak Wanda, zrób porządki!


 

 

Urszula napisała:
„Na co dzień pracuję z seniorami prowadząc zajęcia ruchowe. Bardzo mi brakuje zarówno spotkań z seniorami jak i samych zajęć . Postanowiłam przygotować krótkie filmy z zestawami ćwiczeń. W chwilach wolnych od pracy przeglądam i porządkuję swoje zasoby foto. Fotografia to jedno z moich licznych zainteresowań."

Urszula zajmuje się więc i pracą (ćwiczenia dla seniorów) i hobby (fotografia). A Ty czym się zajmujesz w domu?


 

 

Czy spodziewaliście się, że tyle rzeczy można robić w domu? Nasi seniorzy to wzór do naśladowania. Inspirujmy się nimi!

Zobaczcie, co napisała do nas Marzanna:
"Co robię? Zaczęłam pisać książkę o sobie. "Życie po życiu". Zaczyna się tak: "To była niedziela, 26 maja 2002 roku. O 5 rano wsiadłam do samochodu i pojechałam do radia na Malczewskiego zmontować reportaż".

A Wy? Jak rozpoczniecie Waszą książkę? Wystarczy zacząć.


 

 

Joanna chwyciła za pędzel!

Puszka farby stała w szafie od dawna, aż wreszcie trafiła się okazja, że coś zmalować. Jak widać na zdjęciach są takie kobiety, dla których nie ma rzeczy niemożliwych! Może pora by sparafrazować znaną telewizyjną myśl: "Ja jestem kobieta w walce z wirusem, żadnej pracy się nie boję"!

Joanno, na pewno po epidemii będziesz miała nowy fach w garści. I wiele z nas również ;)


 

 

"To są moje dwie gry. Pasjans i Madżong. Czekam na wyjście z domu bo zapomnę jak świat wygląda" napisała Daniela. 

Daniela ćwiczy refleks i logiczne myślenie dzięki grom on-line.

Każdy może skorzystać z rozrywki w Internecie, a jeśli nie wie gdzie szukać może skorzystać z sieci Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniora - wystarczy zadzwonić i zapytać doradcę w co warto zagrać!

To jak? Zagramy w coś dzisiaj?


 

 

Edward również daje dobry przykład. Wiosenne porządki? Czemu nie! Edward wreszcie znalazł czas, by wykonać małe prace remontowe.
A może u Ciebie w domu też jest wierszak, który wymaga dokręcenia, puszka farby, którą można coś odnowić?
Może to właśnie dobry czas, by rozejrzeć się w swoim mieszkaniu i coś ulepszych, poprawić, naprawić.
Bądź jak Edward - napraw, co się zepsuło!


 

 

Do naszej akcji, którą robimy wspólnie z Warszawską Radą Seniorów dołączyła Bożena, która napisała tak:
 Uważam, że aktywność fizyczna to najlepsza droga do zachowania zdrowia i pogody ducha,
 codziennie ćwiczę pilates online z Mają (zajęcia zorganizowane przez Urząd Bemowo)
 zachęcam do wspólnych ćwiczeń seniorki z całej Warszawy wrzucając każdego ranka motywujące posty,
 wspólne ćwiczenia, w tych trudnych czasach mają również charakter integracyjny i tworzą poczucie wspólnoty mimo, że każdy ćwiczy we własnym domu.


 

Poznajcie Elżbietę, która nie wychodzi z domu i ten czas wykorzystuje, by pomóc innym.
Zaczęła od szycia maseczek dla rodziny, sąsiadów, a także pracowników okolicznych sklepów.
Łączy aktywność przy maszynie z pomocą sąsiedzką.


 

Bożena wykorzystuje aktywnie czas w domu i wyciagnela pamiatki rodzinne. Zobaczcie, że to nie tylko trudne zadanie, ale też bardzo wciągające:
"To korespondencja pradziadka Janusza podczas wyjazdu na studia do Berlina. Listy syna do kochajacych rodzicow i rodziców do syna. Janusz studiował architekturę w Berlinie, rodzice mieszkali w Krakowie. Listy pochodzą z 1867 roku i 1868 i 1869 roku. Są trudne do przeczytania,ale wciągają. Usiluje je ocyfrowac i zapisac na komputerze. Mam co robić".
Czekamy na Wasze inspirujące historie.
Podzielcie się z nami swoim czasem w domu!


 

Choć pogoda wiosenna, to nie będziemy dzisiaj spacerować. Przestrzegamy zasady, by nie wychodzić z domu.

Do tego też zachęca Janusz, który jak przystało na Superdziadka daje dobry przykład swoim wnukom. Zamiast wypoczynku na świeżym powietrzu, spala kalorie przy miotłach i szczotkach.

Porządki też należy zrobić na swoim komputerze, bo jak nie teraz to kiedy? Foldery, pliki i zaśmiecony pulpit? Od teraz wszystko znalazło swoje właściwe miejsce!

Bądź jak Janusz! Zostań bohaterem w swoim domu! Zrób to dla siebie i dla innych!


 

Kolejną historię ze swoich domowych aktywności przesłał Krzysztof.

Krzysztof jest cyfrowym edukatorem, od wielu lat zachęca osoby starsze do korzystania z Internetu i nowych technologii. W projekcie Latarnicy Polski Cyfrowej był najstarszy, ale pokazał, że wiek nie ma znaczenia, bo liczy się pasja i chęć nauczenia się czegoś nowego.

Krzysztof bardzo lubi jeździć na rowerze. Swoje przejazdy rejestruje na Endomondo i wrzuca na swój profil na Facebooku. Dołącza do nich zdjęcia z wycieczek.

Z uwagi na zagrożenie ostatnio jednak zostaje w domu, gdzie swoją pasję wykorzystuje w fotografii cyfrowej. Uważa, że dzięki takim kanałom jak Messenger ludzie mogą cały czas być w kontakcie i przetrwać ten trudny czas. Zachęca do tego innych seniorów!

Zdjęcia dokumentują jego codzienne życie: kotkę Kicię, program Marcina Mellera "Liga Mistrzów", dla którego porzucił odkurzanie zlecone przez żonę oraz widok z okna.

 Bądź jak Krzysztof, ucz sie w domu nowych technologii! Siedź w domu aktywnie.


 

 

Danuta podzieliła się z nami niezwykle inspirującą historią, jak można spędzać czas w domu.
Przeczytajcie koniecznie:
"Czas spędzony w domu można wykorzystać z pożytkiem dla siebie i przyszłych pokoleń. Może to jest ta pora, kiedy warto zacząć spisywać wspomnienia. Nawet jeśli wnuki będą się śmiały, być może docenią te zapiski za kilkanaście lat, kiedy nie będzie kogo spytać, jak to kiedyś w naszej rodzinie było.
Wiele osób żałuje, że nie zapytało mamy, babci czy dziadka, co pamiętają ze swojej młodości. Jeśli babcia i dziadek nie potrafią sami pisać (bo na przykład mają problemy z ręką), mogą poprosić wnuki. Wykorzystanie do tego celu komputera jest idealną sytuacją. Można samemu wprawić się w pisanie ręczne - niezwykle cenne lub na komputerze. Z braku komputera można porozmawiać , choćby telefonicznie z wnukami i poprosić , aby oni spisali nasze opowieści.
Powracanie pamięcią do dawnych czasów może też tę pamięć doskonalić. Czasami jedno wydarzenie wyciąga z głębin zapomnienia inne i historyjka się toczy.
Na dowód przesyłam „książeczkę”, którą zrobiłam w latach, kiedy w księgarni nie można było kupić nic sensownego, a która stała się cennym skarbem i rodzinną pamiątką mojego dziecka.
A tu kilka podpowiedzi, jeśli nie wiecie Państwo jak zacząć swoją historię.
Najstarsze moje wspomnienie z dzieciństwa to...
W 194...roku ...
Pewnego razu ....
Pamiętam, jak mama opowiadała mi, że ...
Nikt nie pamięta, jak to się zaczęło, ale...."

Więcej o wspomnieniu Danuty i jej ziarenka kawy przeczytacie tutaj: https://lawendowykapelusz.pl/bajka-o-ziarenku-kawy-jako-u…/…

 

 

Jurek proponuje przesadzanie roślin. Ziemię kupił już wcześniej, wreszcie przyszedł czas, żeby tym się zająć. Przy okazji w internecie Jurek odnajduje informacje o roślinach, które mógłby jeszcze zdobyć do swojej kolekcji, czyta też o przesadzaniu.