Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Teatr Żydowski zaprasza na kolejny tydzień on-line

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: pon, 2020-05-04 11:54, ext.iprzybyla

W tym tygodniu będzie można obejrzeć m.in. bardzo rzadko grany spektakl Wiktora Rubina „Proszę bardzo”, oparty na autobiografii Andy Rottenberg, nowy cykl „Jak w przedwojennym kabarecie”, prezentujący kabaretową twórczość polskich Żydów, a w pierwszym odcinku m.in. literatura Juliana Tuwima, będącego w tym tygodniu również bohaterem kolejnej odsłony innego cyklu Literackich Śród. Tydzień zakończy czytanie performatywne „Wojny na trzecim piętrze” Pavla Kohouta w reżyserii Karoliny Kirsz.

fot. Proszę bardzo, fot. Magda Hueckel, źródło: teatr Żydowski

#TeatrZydowskiWDomu jak zwykle rozpoczyna tydzień wtorkowym spektaklem teatralnym.  5 maja o godz. 20.00 zaprosi widzów na premierę on-line „Proszę bardzo” w reż. Wiktora Rubina, przedstawienia będącego adaptacją głośnej autobiograficznej powieści Andy Rottenberg, wieloletniej dyrektorki warszawskiej „Zachęty”. Jej książka pod tym samym tytułem to do bólu szczera odpowiedź na plotki, konfabulacje oraz zarzuty bycia „kontrowersyjną i skandalizującą kuratorką i dyrektorką”. „Proszę bardzo” jest też analizą przeszłości, odkrywaniem tragicznych, bolesnych i skomplikowanych losów nieznanych przodków, członków rodziny ojca, zamordowanych przez nazistów w Bełżcu oraz syberyjskiej rodziny matki - próbą zmierzenia się z osobistą traumą. Przedstawienie jest wędrówką po genealogicznych labiryntach oraz refleksją nad autobiografią jako tworzywem naszego tu i teraz. W rolę Andy Rottenberg brawurowo wcielił się Tomasz Nosinski.

Reżyseria: Wiktor Rubin; Adaptacja i Dramaturgia: Jolanta Janiczak; Muzyka: Krzysztof Kaliski; Światło, Video: Marek Kozakiewicz; Scenografia: Przemysław Czepurko, Wiktor Rubin; Kostiumy: Hanna Maciąg; Projektowanie dźwięku: Maciej Szymborski; Asystentki reżysera: Marta Fidura, Monika Winiarska, Producentka: Anna Sieczych; Inspicjentka Beata Szaradowska. Występują: Ryszard Kluge; Joanna Rzączyńska; Piotr Sierecki; Barbara Szeliga; Małgorzata Trybalska; Jerzy Walczak; Tomasz Nosinski (gościnnie)

#TeatrZydowskiWDomu to również literackie środy - cykl, w którym wybitne tłumaczki, specjalistki i aktorzy Teatru Żydowskiego prezentują twórczość wybranych poetek i poetów języka jidysz. W tym tygodniu, 6 maja o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie. Utwory Juliana Tuwima, tłumaczone z języka polskiego na jidysz przez Icchoka Ludena, Mendla Neugroeschla, a także Sz. L. Sznajdermana, czytać będą Anna Szyba i aktor Teatru Żydowskiego, Jerzy Walczak.

„Jak w przedwojennym kabarecie” to nowy cykl #TeatrŻydowskiWDomu, przybliżający twórczość kabaretową wybitnych polskich Żydów, pisarzy i poetów, którzy na co dzień zajmowali się literaturą wysoką, a ich propozycje dla kabaretu były na wyjątkowym poziomie i nie utraciły swoich walorów do dzisiaj. Dla współczesnych wykonawców stanowią niezwykłą przygodę i wyzwanie. Zapowiedzi tego cyklu, emitowane na teatralnym profilu FB - dwa monologi Juliana Tuwima: „Filharmoniek” i „Moja choroba” oraz wiersz Jerzego Jurandota „Przyjaciel przyjaciela” - spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem publiczności. Pierwszy odcinek "Jak w przedwojennym kabarecie" zostanie wyemitowany 7 maja (czwartek)
o godz.20.00
- wypełnią go utwory Antoniego Słonimskiego, Emanuela Schlechtera, Mariana Hemara, Jerzego Jurandota i Juliana Tuwima, a udział w nim wezmą Monika Chrząstowska, Ernestyna Winnicka, Henryk Rajfer, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński i Teresa Wrońska.

Czytania performatywne to stały piątkowy cykl w e-repertuarze. #TeatrZydowskiWDomu
8 maja o godz. 20.00 zaprosi na"Wojnę na trzecim piętrze" Pavla Kohouta, w tłumaczeniu Krystyny Krauze, w reżyserii Karoliny Kirsz.

Czeska tragikomedia o manipulacji jednostki w systemie totalitarnym. Doktor Blaha w środku nocy otrzymuje wezwanie do wojska. Obszar działań wojskowych ma stanowić jego własne mieszkanie, które wkrótce zamieni się w pierwszą linię frontu. Przedstawienie odsłania działania, w wyniku których człowiek zostaje zmuszony do podjęcia walki i łatwość, z jaką jednostka ulega przemocy. Tekst Kohouta demaskuje naturę człowieka, normy społeczne, obyczaje, prawa moralne i systemy władzy. Wystąpią aktorzy Teatru Żydowskiego: Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Izabella Rzeszowska, Rafał Rutowicz. Czytanie zorganizowano we współpracy z Agencją ADiT.  

We wszystkich wydarzeniach #TeatrZydowskiWDomu można uczestniczyć na profilach Facebook, YouTube oraz Vimeo Teatru Żydowskiego.