Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Przegląd filmów Mai Komorowskiej tylko do 30 kwietnia

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: pon, 2020-04-27 17:59, ext.iprzybyla

Maja Komorowska osobiście wybrała filmy, które zostaną pokazane podczas przeglądu w Ninatece. Jest to jedynie drobny wyimek z jej filmografii, obejmującej ponad 50 lat pracy przed kamerą.

fot. organizator

Z każdym z tytułów, łączą się wciąż żywe wspomnienia moich wspaniałych filmowych partnerów i tych żyjących i tych którzy już odeszli – Zbyszka Zapasiewicza czy Scotta Wilsona. Zdaję sobie sprawę, że miałam wielkie szczęście pracować z wybitnymi reżyserami: Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Edwardem Żebrowskim, Tadeuszem Konwickim. Jestem wdzięczna wszystkim twórcom filmów, w których grałam… pracowałam – powiedziała Laureatka.

Wśród tytułów, które będą prezentowane w ramach Przeglądu na ninateka.pl znalazło się pięć filmów wyreżyserowanych przez Krzysztofa Zanussiego: „Za ścianą”„Życie rodzinne”, „Bilans kwartalny”, „Rok spokojnego słońca” i „Cwał” oraz dwa obrazy w reżyserii Andrzeja Wajdy: „Panny z Wilka” i „Wesele” z niezapomnianą rolą Racheli wykreowaną przez Laureatkę.

Do przeglądu zostały dołączone dwa materiały specjalne: fragment tegorocznej ceremonii Polskich Nagród Filmowych, z momentem wręczenia Mai Komorowskiej Orła za Osiągnięcia Życia oraz specjalne wydanie „Aktualności Filmowych” CANAL+, których gościem była Laureatka.

Maja Komorowska to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, doceniana przez reżyserów i uwielbiana przez widzów. Zaczynała w teatrze Jerzego Grotowskiego najpierw w Opolu, następnie we Wrocławiu. W filmie wykreowała niezapomniane role w filmach wybitnych polskich reżyserów, m.in.: Krzysztofa Zanussiego w „Za ścianą”, „Życiu rodzinnym”, „Bilansie Kwartalnym”, „Stanie posiadania” czy „Cwale”, za które była wielokrotnie nagradzana w Polsce i za granicą, Andrzeja Wajdy „Pannach z Wilka”, „Weselu”, „Katyniu”, Tadeusza Konwickiego „Jak daleko stąd, jak blisko”, „Lawa” oraz Krzysztofa Kieślowskiego i jego głośnym „Dekalogu I”. W stanie wojennym z oddaniem angażowała się w pomoc rodzinom internowanych, działając w Komitecie Prymasowskim.

PRZEGLĄD FILMÓW LAUREATKI NAGRODY ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA MAI KOMOROWSKIEJ
Ninateka.pl
23-30 kwietnia 2020

  • Za ścianą reż. Krzysztof Zanussi
  • Życie rodzinne reż. Krzysztof Zanussi
  • Bilans kwartalny reż. Krzysztof Zanussi
  • Rok spokojnego słońca reż. Krzysztof Zanussi
  • Cwał reż. Krzysztof Zanussi
  • Panny z Wilka reż. Andrzej Wajda
  • Wesele reż. Andrzej Wajda

WSZYSTKIE FILMY PREZENTOWANE SĄ NIEODPŁATNIE 

Źródło artykułu: http://pnf.pl/przeglad-filmow-laureatki-orla-2020-za-osiagniecia-zycia-mai-komorowskiej-na-portalu-ninateka-pl/