Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Teleopieka

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: śr, 2017-11-29 17:29, ext.mnawrot

Na terenie 7 dzielnic Warszawy w ramach projektu "Z@OPIEKOWANI - kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w m.st. Warszawie" pilotażowo zostanie przetestowany system teleopieki wykorzystujący nowe technologie i wzmacniający poczucie bezpieczeństwa osób starszych.

 

Do 14 maja 2019 roku 40 seniorów będzie testowało 2 różne zestawy do teleopieki.

Osoby niewychodzące z domu będą mogły w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wezwać pomoc przez wciśnięcie przycisku SOS znajdującego się na  wodoodpornej opasce i specjalnej centralce telefonicznej. Urządzenia umożliwiają także dwustronną komunikację  z trzema wybranymi prze seniora numerami telefonu, z centrum teleopieki oraz Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Do urządzeń wprowadzono także funkcję przypominającą o zażyciu leków.

Osoby poruszające się samodzielnie otrzymają zaś zestaw składający się z tabletu i opaski z przyciskiem SOS, GPS, detektorem upadku, z funkcją monitorowania ciśnienia krwi i tętna oraz przypominania o zażyciu leków. Dodatkowo opaska działa podobnie jak telefon – umożliwia kontakt z centrum teleopieki oraz odbieranie połączeń. Tablety w specjalnie wzmocnionej obudowie są również wyposażone w przycisk SOS. Mają przede wszystkim sprzyjać aktywizacji seniorów i pełnić funkcję integracyjną. Dzięki zainstalowanym aplikacjom osoby starsze będą mogły m.in. rozwijać swoje zainteresowania, ćwiczyć pamięć oraz prowadzić video rozmowy z innymi uczestnikami projektu lub rodziną. Poprzez aplikację Warszawa 19115 będą mogły także zgłosić awarię lub interwencję, a także swój pomysł na zmiany w mieście. Poprzez Warszawski Sysytem Powiadomień codziennie będą otrzymywać porcję informacji z wybranych przez siebie obszarów życia miasta.

Sprzęt i usługę teleopieki zapewnia seniorom firma NMT Co Ltd Sp. z o.o.