Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Teleopieka

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: śr, 2017-11-29 17:29, ext.mnawrot

Na terenie 7 dzielnic Warszawy w ramach projektu "Z@OPIEKOWANI - kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w m.st. Warszawie" pilotażowo testowany był system teleopieki wykorzystujący nowe technologie i wzmacniający poczucie bezpieczeństwa osób starszych.

 

Do 14 maja 2019 roku 40 seniorów testowało 2 różne zestawy do teleopieki.

Osoby niewychodzące z domu mogły w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wezwać pomoc przez wciśnięcie przycisku SOS znajdującego się na  wodoodpornej opasce i specjalnej centralce telefonicznej, umożliwiającej także dwustronną komunikację z dwoma wybranymi przez seniora numerami telefonu, z centrum teleopieki oraz Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Urządzenie posiadało również funkcję przypominającą o zażyciu leków.

Osoby poruszające się samodzielnie otrzymały zestaw składający się z tabletu i opaski z przyciskiem SOS, GPS, detektorem upadku, z funkcją monitorowania tętna oraz przypominania o zażyciu leków. Dodatkowo opaska działała podobnie jak telefon – umożliwiała kontakt z centrum teleopieki oraz odbieranie połączeń. Tablety w specjalnie wzmocnionej obudowie były również wyposażone w przycisk SOS. Miały przede wszystkim sprzyjać aktywizacji seniorów i pełnić funkcję integracyjną. Dzięki zainstalowanym aplikacjom osoby starsze mogły m.in. rozwijać swoje zainteresowania, ćwiczyć pamięć oraz prowadzić video rozmowy z innymi uczestnikami projektu lub rodziną. Poprzez aplikację Warszawa 19115 mogły również zgłosić awarię lub interwencję, a także swój pomysł na zmiany w mieście.

Sprzęt i usługę teleopieki zapewniała seniorom firma NMT Co Ltd Sp. z o.o.