Branżowa komisja dialogu społecznego jest gremium inicjatywno-doradczym, tworzonym przez organizacje pozarządowe oraz m.st. Warszawę. Przy Biurze Pomocy i Projektów Społecznych działa Branżowa Komisja ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku
BKDS ds. UTW powstała z inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Han- dlowej w 2006 r. i od początku i nadal jej przewodniczącym jest Prezes UTW SGH.
Komisja od początku przybrała model działania i charakter otwarty. Z założenia, jej działania adresowane są do wszystkich warszawskich UTW, a w przypadku zajmowania stanowiska w sprawach UTW, występuje w interesie wszystkich UTW. Na posiedzenia BKDS ds. UTW zapraszane są wszystkie warszawskie UTW, a jest ich 40.
W 2008 roku BKDS ds. UTW był inicjatorem powstania Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, dziś zrzeszającego 184 krajowe i polonijne Uniwersytety Trzeciego Wieku, największa krajowa organizacja senioralna. Kieruje nim Fundacja OP UTW.
Na II Kongresie UTW w marcu 2015 roku z inicjatywy BKDS ds. UTW powstała koncepcja powołania Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, który ukonstytuował się już w październiku 2015 i odbył I sesje plenarną w Sali obrad Sejmu RP.
Struktura prawna BKDS ds. UTW ma swoją nie spotykaną w innych KDS-ach specyfikę prawno-organizacyjną.
Członkowie BKDS ds. UTW, co ważne dla dalszych informacji i właściwego zrozumienia ich specyfiki, charakteryzują się różnymi formami organizacyjno- prawnymi bowiem:
1/ część UTW funkcjonuje w strukturach organizacyjnych wyższych uczelni, np. UTW Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i nie posiada osobowości prawnej,
2/część UTW powołano w ramach jednostek samorządu terytorialnego, np. UTW przy Domu Kultury Targówek, Bródno, Centrum Kultury Wilanów, Woli i Bemowa, lub
3/ w strukturach innych osób prawnych, np. stowarzyszeń o szerszym zasięgu tematycznym, np. UTW Towarzystwa Demokratycznego Wschód, UTW Stowarzyszenia KARAN,
4/ największą grupę 20 jednostek stanowią UTW działające w formie prawnej stowarzyszeń posiadających osobowość prawną, rejestrowanych w KRS.
Te zróżnicowane formy prawne mają odzwierciedlenie w bardzo zróżnicowanej sytuacji poszczególnych UTW, bowiem trzy pierwsze grupy mają zagwarantowany byt lokalowy, rzeczowy, administracyjny oraz obsługę finansową, a przede wszystkim finansowanie działalności merytorycznej w ramach budżetu macierzystej organizacji, natomiast grupa 4 – samodzielne osoby prawne są całkowicie zdane na samofinansowanie, począwszy od finansowania najmu lokali, honorariów, obsługi biur rachunkowych, bowiem mają obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, aż po zakupy sprzętów biurowych, usług porządkowych, mediów itp. Taka jest cena samodzielności prawnej. Kolejną okolicznością wynikającą z formy organizacyjno-prawnej, również bardzo zróżnicowaną i ważną dla sprawy jest sytuacja kadrowa, tj. Kierowników, pracowników sekretariatu i księgowych UTW.
W trzech pierwszych grupach są to pracownicy etatowi wyższej uczelni lub instytucji samorządowej, mający stałe wynagrodzenie i wszelkie uprawnienia pracownicze. Może więc to być pracownik relatywnie młody, posiadający nowoczesne, specjalistyczne przygotowanie.
W UTW – stowarzyszeniach, liderami UTW są wielce zaangażowani społecznicy, emeryci, którzy dziesiątki lat pracują bez wynagrodzenia. Często są to osoby mające 70-80 lat, nie posiadające ani menedżerskiego przygotowania, często niepełne kompetencje informatyczne itp. co przekłada się na styl zarządzania i jego jakość.
Kolejna cecha UTW to współpraca z uczelniami.
Standardem powszechnie stosowanym w tym środowisku jest to, że UTW posiadają umowy o patronacie lub o współpracy z uczelniami wyższymi, niezależnie od tego, czy posiadają własną osobowość prawną czy nie. To bardzo ważna okoliczność bowiem:
1/ patronat i związek z uczelnią ma zagwarantować wysoki poziom merytoryczny działalności edukacyjnej,
2/ uczelnia udostępnia swoja bazę lokalową na wykłady, często też kadrę naukową do prowadzenia niektórych wykładów, lektoratów, pracownie komputerowe, sale do zajęć fizycznych itp. Wchodzi też w skład organów UTW np. Rady Naukowej lub Programowej itp.
Tak zróżnicowana sytuacja organizacyjna i finansowa poszczególnych grup zainspirowała BKDS ds. UTW do poszukiwania systemowych źródeł wspomagania finansowego.
Za sprawą intensywnych działań ze strony Komisji w roku 2006 i kilku kolejnych latach, do Programu współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi zostało wpisane jako jedno z zadań priorytetowych: „wspomaganie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”
W ślad za tym po raz pierwszy w historii Miasto zawarło w 2007 roku z 17 warszawskimi
UTW pierwsze umowy 3 -letnie na wspomaganie działań statutowych UTW. Jednak to wspomaganie może dotyczyć jedynie organizacji pozarządowych posiadających osobowość prawną czyli UTW opisanych jako grupa czwarta.
Ta ostatnia grupa jest więc najsilniej związana z Urzędem Miasta, bowiem są beneficjentami 3 -letnich umów dotacyjnych na wsparcie działalności UTW.
Obecnie trwa 4 już edycja tych umów na okres od II p. roku 2019- I p. 2022 r. To nieocenione wsparcie działalności zapewniające ciągłość wspomagania finansowego.
Ostatnią ważną cecha odróżniająca UTW jest interdyscyplinarność, tj. niezwykle szeroki zakres działalności edukacyjnej, aktywizującej intelektualnie, fizycznej, sportowej, turystycznej, artystycznej i wielu innych.
W każdym UTW są lektoraty z różnych języków i na różnych poziomach, kursy komputerowe na wszystkich poziomach. Działają też własne redakcje wydawnictw wydające biuletyny, książki, poradniki, monografie, tomiki poezji itp. Katalog oferty programowej w UTW obejmuje ok. 100 różnych form.
W ramach UTW funkcjonują wspaniałe chóry, teatry, kabarety, zespoły taneczne, instrumentalne, sportowe, turystyczne, pracownie malarskie, rękodzieła artystycznego wszelkich rodzajów, kluby zainteresowań np. brydżowe, turystyczne, działkowe, konwersacyjne i wiele innych.
Ta ogromna społeczność 40 organizacji senioralnych bardzo dobrze i efektywnie współpracuje od 2006 roku z miastem. Podejmowane są różne wspólne warszawskie i ogólnopolskie inicjatywy jak:
1/ dwa wielkie kongresy UTW: Pierwszy w 2012 r. w Sali Kongresowej, w ustanowionym przez Senat RP „Roku 2012 - Rokiem UTW” ; drugi w r. 2015 w Teatrze Wielkim na 40 lecie ruchu UTW, były współorganizowane przez KDS ds. UTW i Miasto (Miasto udostępniło w 2012 r. Salę Kongresową PKIN, a w roku 2015 i zapłaciło za wynajem sali Teatru Wielkiego, co było ogromnych wsparciem organizacyjnym i finansowym).
2/ Z udziałem Miasta odbywały się przez ostatnie 10 lat unikalne w świecie imprezy senioralne pod tyt. Dzień UTW na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Uczestniczyło w nim każdorazowo ok. 4000 uczestników.
4/ zwieńczony wielkim sukcesem odbył się III wielki Kongres UTW w Teatrze Polskim w październiku 2019 r.
5/ Na wniosek BKDS ds. UTW Miasto od 2016 wspiera istnienie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i wspierało finansowo organizację sesji plenarnych OPS w Muzeum POLIN.
przewodnicząca Komisji:
Krystyna Lewkowicz
UTW SGH
e-mail: klewkowicz@interia.eu
tel. 605-957-084
Strona Komisji: http://ngo.um.warszawa.pl/komisje/komisja-dialogu-spolecznego-ds-uniwersytetow-trzeciego-wieku
Prezydium Komisji:
Wiceprzewodnicząca: Teresa Bojanowicz, tel. 509 807 711, e-mail: bojanowicz.teresa@gmail.com
Sekretarz: Antoni Michalak tel. 502 318 990, e-mail: antonim@02.pl
Skład Komisji:
Przedstawiciel Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy wchodzący w skład Komisji:
Katarzyna Wojdaszka
e-mail: kwojdaszka@um.warszawa.pl
tel. (22) 443 02 73
----
Badanie UTW: www.um.warszawa.pl/o-warszawie/warszawa-w-liczbach/uniwersytety-trzeciego-wieku