Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Tygodniówka kulturalna 28.05 - 03.06 2018 r.

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: pon, 2018-05-28 15:09, ext.mluka

Zapraszamy do przejrzenia Tygodniówki Kulturalnej na bieżący tydzień.


 28 maja 2018 (poniedziałek) g. 19:00

"Bajki Wam niosę" – koncert Zbigniewa Łapińskiego do bajek Ignacego Krasickiego

Koncert, w którym każda z piosenek jest spektaklem ludzkich namiętności. Teksty bajek Ignacego Krasickiego, XVIII-wiecznego poety, okazują się być zadziwiająco aktualne dzisiaj. Zachwycił się ich ponadczasowością Zbigniew Łapiński, wybitny kompozytor, który w 2016 roku napisał muzykę do 24 bajek Ignacego Krasickiego i przekazał piosenki do wykonania uzdolnionej muzycznie i wokalnie młodzieży 50 LO im. Ruy Barbosy w Warszawie oraz absolwentom tej szkoły. Uznał, że warto, aby młode pokolenie zmierzyło się z trudną prawdą o ludzkich słabościach w formie bajkowych anegdot, ubranych w piękne dźwięki.

Słowa: Ignacy Krasicki
Muzyka: Zbigniew Łapiński
Wykonawcy piosenek: Klaudia Krawczyk, Angelika Stosio, Jan Rozlau, Kacper Topczewski, Igor Mackiewicz, Maciej Smoliński
W roli Ignacego Krasickiego: Mateusz Starzyński
Reżyseria: Katarzyna Walentynowicz

Miejsce: Sala widowiskowa; Służewski Dom Kultury, ul. Bacha 15

 

28 maja 2018 r (poniedziałek); godz. 19.00;  Wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy 

"Stosunki prawne" - spektakl teatralny 

Inspiracją do rozpoczęcia pracy nad tekstem były internetowe fora prawnicze, na których uczestnicy zadają sobie pytania dotyczące wszelkich dziedzin życia. W odpowiedzi dostają rady innych użytkowników, ale także profesjonalne porady prawników. Różnorodność poruszanych tematów oraz specyficzna mieszanka języka potocznego i prawniczego okazaly się świetnym materiałem wyjściowym do napisania sztuki. W tekście zostały użyte autentyczne wątki poruszanych tematów odpowiednio spreparowane i wkomponowane w dramaturgiczną całość opowieści.

Stosunki prawne to kameralna opowieść o tworzeniu i rozpadzie związków i relacji międzyludzkich,pokazują kolejne etapy wchodzenia w relacje, tworzenia jej oraz rozpadu, gdzie aktorzy odgrywają groteskowe sytuacje, operując formalnym językiem i wyrazistymi środkami przekazu. Sztuka porusza miedzy innymi kwestie intercyzy, zdrady małżeńskiej oraz sporów dotyczących wychowywania dzieci…

Miejsce: Scena na Smolnej, ul. Smolna 9 

 

28 maja (poniedziałek) – 07 czerwca (czerwiec) 2018 r. Wstęp wolny.

Wystawa ilustracji Adama Kołakowskiego: „Moja baśń”.

Tych z Was, którzy jeszcze nie widzieliście wystawy Andrzeja Kołakowskiego - grafika, ilustratora, malarza i rzeźbiarza - zapraszamy jeszcze do 7 czerwca. Artysta za pośrednictwem medium, jakim jest obraz olejny opowiada historie skrywające się w jego wyobraźni. Jego malarstwo to przede wszystkim ilustracja tego, co emocjonalne i niematerialne. Autor jest bacznym obserwatorem rzeczywistości, z której wyłuskuje dowcip, nadaje jej nową narrację i osobisty komentarz.

 Adam Kołakowski urodził się w 1981 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem oraz rzeźbą. Obecnie mieszka i tworzy w Opinogórze. W czasie studiów  rozwijał swoje umiejętności w kierunkach: grafika, ilustracja, plakat, malarstwo i rzeźba.

Był pracownikiem uczelni na stanowisku laboranta w pracowni drzeworytu. Wyróżniony wyjazdem na stypendium naukowe na Uniwersytet w Knoxville do Stanów Zjednoczonych. Swoje prace wielokrotnie prezentował w kraju i za granicą.

Miejsce: Galeria Domu Kultury Zacisze; Blokowa 1

 

28 maja 2018 r (poniedziałek) ; godz. 19.00; Wstęp wolny.

Kobiety Afryki

Zapraszamy na spotkanie poświęcone wspaniałym kobietom Afryki w ramach obchodów Dni Afryki 2018 w Warszawie 

 Senait Cieplińska z Fundacji Adulis opowie o kobietach Erytrei ich roli w historii.

Kobiety Erytrei pojawiają się bardzo licznych, niesłychanych legendach i opowieściach na przestrzeni historii krajów z całego świata. Walczyły na równi z mężczyznami, aby wyzwolić swój kraj z kolonializmu, broniły jego suwerenności oraz aktywnie włączyły się kreowanie niepodległego państwa

Dr Ewa Kalinowska przybliży postać Andrée Blouin - Afrykanka (Ubangui-Szari,Gwinea, Kongo), działaczka polityczna o tak zdecydowanych poglądach, że zyskała sobie przydomek Black Pasionaria. Znała najważniejsze postaci Afryki okresu odzyskiwania niepodległości. Zmarła 32 lata temu, w zapomnieniu, które trwa do dzisiaj... 

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury; ul Rynek Starego Miasta 2

 

29 maja 2018 r (wtorek); godz. 11:10; 13:30.Cena biletu dla Seniora: 12 zł

Ella i John – film fabularny

Laureatka Oscara® Helen Mirren („Królowa”, „Szybcy i wściekli 8”) oraz Donald Sutherland, dwukrotny zdobywca Złotego Globu („Parszywa dwunastka”, „Klute”, „Igrzyska śmierci”), w filmie Paolo Virzìego (zdobywcy nagrody David di Donatello 2017 dla najlepszego reżysera).

Mirren i Sutherland wcielają się w uciekającą parę, która udaje się w niezapomnianą podróż. Zaczyna się ona w Bostonie, jej zwieńczeniem ma być dom Ernesta Hemingway’a w Key West. Podróż jest próbą odnalezienia pasji życia i miłości, która ich łączy, a podróż to niezwykła – pełna przygód i niespodzianek – od samego początku do końca.

SCENARIUSZ: Stephen Amidon, Francesca Archibugi, Paolo Virzì

REŻYSERIA: Paolo Virzì

OBSADA: Helen Mirren, Donald Sutherland, Joshua Mikel

CZAS TRWANIA:

112 min.

Miejsce: Kinoteka; Pałac Kultury i Nauki; Plac Defilad 1

 

29 maja 2018 r. (wtorek) godz. 19.00. Wstęp: bilet 15 zł

Film: „Paweł Apostoł Chrystusa”.

Barwna opowieść o św. Pawle to historia jednego z najzagorzalszych przeciwników Chrystusa, nawróconego faryzeusza, który dzięki swej wierze i oddaniu stał się najważniejszym, najbardziej wpływowym apostołem.

Historyczny
USA 2018, 105 min.
reżyseria: Andrew Hyatt
obsada: Jim Caviezel

Cyfryzacja Kina ADA w Artystycznym Domu Animacji, filii DK "Włochy" zrealizowana została ze środków finansowych m.st.Warszawy w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2016

Miejsce: Dom Kultury Włochy; Bolesława Chrobrego 27


30 maja 2018 r. (środa) ; godz. 19.00, Wstęp: bilet, cena 20 zł.

 Koncert jazzowej grupy STRING CONNECTION

Grupa jest synonimem polskiego jazzu lat 80., która stała się żywą legendą i przeszła do historii, jako jedna z najciekawszych formacji W jej skład wchodzą byli muzycy wielokrotnie nagradzani: skrzypek Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz i basista Zbigniew Wrombel – którzy zaprosili do współpracy objawienie tamtych dni, pianistę Janusza Skowrona.

W latach 80-tych zarówno zespół jak i tworzący go muzycy w cuglach wygrywali plebiscyty „Jazz Forum”. Popularność, jaką cieszyli się w tym czasie porównywalna była ze statusem polskich gwiazd rocka w okresie prosperity, a i dzisiaj reakcja publiczności niejednokrotnie przekracza normy przyjęte w naszym kraju dla koncertów jazzowych.

KRZESIMIR DĘBSKI
Skrzypek, kompozytor, aranżer i dyrygent. Ma na koncie ponad 60 utworów m. in.: operę, 2 symfonie, 4 oratoria, 11 koncertów i dziesiątki przebojów. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów i seriali telewizyjnych (Kingsiz, Stara Baśń, Na dobre i na złe). W roku 2000 otrzymał „Fryderyka” (Kompozytor Roku) za muzykę do ”Ogniem i mieczem”.  

ANDRZEJ OLEJNICZAK
Multiinstrumentalista i kompozytor należący do wąskiego grona polskich jazzmanów, którzy zrobili europejską karierę. Od lat uważany jest za najlepszego saksofonistę jazzowego Hiszpanii.

JANUSZ SKOWRON
Wybitny pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Od 1990 roku koncertował i nagrywał z Zbigniewem Namysłowskim. Współpracował m.in. z wybitnymi Amerykanami – Eric Marienthal, Bill Evans, Randy Becker, Dean Brown, David Gilmor. Nagrywał m.in. z Marylą Rodowicz, Hanną Banaszak, Łucją Prus, Majką Jeżowską, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Anną Serafińską, Justyną Steczkowską, Zbigniewem Jaremką, Maciejem Strzelczykiem.

KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI
Jeden z najlepszych gitarzystów basowych Europy, który będąc samoukiem, w wieku 22 lat debiutował w słynnej grupie Laboratorium. Nagrał z nią 5 płyt i zjeździł pół świata (1976-80). Grał w zespołach Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego (1980-82) i STRING CONNECTION (1981-86), by od polowy lat 80-tych realizować solowe i zespołowe projekty autorskie. Pracował z artystami o najróżniejszych upodobaniach muzycznych – Ewa Bem, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Bernard Maseli, Marek Napiórkowski, Zbigniew Jakubek, Marek Raduli czy grupy Republika i Wilki. Ostatnio gra regularnie z legendarną grupą Krzak.

KRZYSZTOF PRZYBYŁOWICZ
Jeden z najwszechstronniejszych perkusistów naszego kraju. Absolwent PWSM w Poznaniu gdzie dzisiaj wykłada Realizował wspólne projekty z Johnem Blake’m. Zrealizował też autorski Percussion Project.

Miejsce: sala widowiskowa DK Kadr, ul. Przemysława Gintrowskiego 32 . Bilet można kupić na miejscu w kasie albo online na tronie DK Kadr.

 

30 maja 2018 r (środa); godz. 19.00. Wstęp wolny

 Spotkanie przyrodnicze organizowane przez Służewski Dom Kultury i Warszawską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.  

Tym, razem rozmowa będzie nie tylko o ptakach, ale również o mieszkających w Kampinoskim Parku Narodowym wilkach, zimujących w stolicy nietoperzach czy roślinach, które możemy spotkać spacerując po miejskich parkach i ogrodach.

 

03 czerwca 2018 r. (niedziela); godz. 20.00. Wstęp wolny

Koncert plenerowy Gaby Kulki.

Gaba Kulka jest bardzo dobrze znana od lat na polskiej scenie muzycznej. Oficjalnie karierę muzyczną rozpoczęła w 2006 roku od samodzielnie nagranej i wydanej własnym sumptem płyty „Out”. To wtedy zaczęły zauważać ją media i rosnąca publiczność. Jednak przełomem był wydany z wielkim hukiem trzy lata później „Hat, Rabbit”. Posypały się laury: „Mateusz” radiowej Trójki, nominacja do paszportu Polityki, złota płyta i doskonałe recenzje, i nagrodę Fryderyka dla „wokalistki roku”. Potem były kolejne nagrania i sukcesy.
We wrześniu 2016 ukazało się nowe wydawnictwo Gaby zatytułowane „Kruche”. Album zebrał bardzo dobre notowania u recenzentów.

Miejsce: teren Służewskiego Domu Kultury, Bacha 15