Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Tygodniówka kulturalna

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: wt, 2018-04-03 13:17, ext.mluka

Jeśli już ochłonęliście po świątecznych "szaleństwach" - w ramach odpoczynku zapraszamy do skorzystania z poniższych propzycji na ten tydzień.


04.04.2018 (środa); godz. 17:00. Wstęp wolny.

Fundacja Kultury bez Barier zaprasza do Kina Elektronik na pierwszy w tym roku pokaz w ramach Filmolekcji dla każdego.

"Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie".  To film włoskiego reżysera Paulo Genovese z 2016 roku. Film będzie wyświetlany z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Opis filmu:
Kiedy siedmioro przyjaciół spotyka się przy wspólnym stole, żeby poplotkować i pożartować, nic nie zapowiada, że ich sympatyczne przyjęcie wkrótce zmieni się w festiwal wzajemnych oskarżeń i pretensji. Stopniowo odkrywane fakty z prywatnego życia bohaterów sprawią, że ich wieloletnie związki przyjacielskie i partnerskie zostaną poddane poważnej próbie. Film Genovesego, choć na pierwszy rzut oka zdaje się być komedią, a nawet farsą, po głębszym zastanowieniu przestaje śmieszyć a zaczyna przerażać.
Po filmie zapraszamy na warsztaty, które będą prowadzone w dwóch grupach, równolegle dla osób z niepełnosprawnością wzroku i dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Warsztaty dla osób z niepełnosprawnością wzroku poprowadzi Dariusz Kowalski - reżyser i producent filmów dokumentalnych z Fundacji Non-Fiction. Opowie o najważniejszych elementach w warstwie wizualnej obrazu Genovesego, przybliży zabiegi formalne zastosowane przez reżysera i operatora. Wspólnie z prowadzącym uczestnicy zastanowią się, czego w audiodeskrypcji im najbardziej brakowało i jak można by temu zaradzić przy filmie o tak gęstej ścieżce dialogowej.
Warsztaty dla osób z niepełnosprawnością słuchu poprowadzi Szymon Orfin - reżyser dźwięku i kompozytor ze Studia Tort. Opowie o warstwie dźwiękowej filmu i o jej znaczeniu dla konstrukcji fabularnej. Film składający się prawie wyłącznie z dialogów wydaje się być idealną propozycją dla g/Głuchego odbiorcy, ale czy tak jest w istocie? Jakie problemy może on mieć oglądając taki obraz? Jakie pułapki czekają na osoby przygotowujące napisy? Jak oddać różnice kulturowe zaklęte w tempie i intonacji rozmów? Na te i inne pytania widzowie będą szukali odpowiedzi wspólnie z prowadzącym.

Miejsce: Kino Elektronik, ul. Generała Zajączka 7.
Obowiązuje rezerwacja miejsc. Mail: rezerwacje@kulturabezbarier.org
tel/SMS: 669 401 401
UWAGA! Rezerwacja jest ważna dopiero po otrzymaniu wiadomości zwrotnej z potwierdzeniem rezerwacji. Osoby chcące wziąć udział w warsztatach prosimy o zaznaczenie tego przy rezerwacji i podanie informacji, na które warsztaty chcą się zapisać.

Projekt "Filmolekcje dla każdego" jest dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

 

04.04.2018 (środa); godz. 19.00; Wstęp wolny

Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza na koncert. W programie: Mieczysław Weinberg Kwartet smyczkowy nr 5 op.27 (1945)
Szymon Laks Kwartet smyczkowy nr 3 (1945)
Wykonawcy:
KWARTET SMYCZKOWY
Stanisław Podemski skrzypce
Agnieszka Guz skrzypce
Małgorzata Szczepańska altówka
Zofia Ziemkiewicz wiolonczela*

Prowadzenie:
Piotr Wojciechowski

Miejsce: Orkiestra Sinfonia Varsovia; ul. Grochowska 272

 

05.04.2018 (czwartek) godz. 10:00. Wstęp wolny.

Chcesz posłuchać o osobach zasłużonych dla niepodległości Polski, innych, niż Piłsudski, Dmowski lub Paderewski? Przyjdź na wykład 5 kwietnia! Spotkanie poprowadzi Anna Klimowicz z IPN.

Program:
Mniej znani bohaterowie Niepodległej w latach 1918 - 1939
1. Krótkie wprowadzenie – sytuacja polityczno-społeczno-gospodarcza Polski
w dwudziestoleciu międzywojennym i najważniejsze wydarzenia
2. Najważniejsi budowniczy nowego ładu społeczno-gospodarczego
3. Zasłużeni dla nauki
4. Pisarze, poeci i krytycy literaccy okresu międzywojennego
5. Ludzie sztuki (muzycy, kompozytorzy, malarze, rzeźbiarze)
6. Gwiazdy kinematografii
7. Działacze społeczni

Wydarzenie współorganizowane jest przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Dom Spotkań z Historią i Miasto Stołeczne Warszawa w ramach miejskich obchodów 100-lecia niepodległości Polski.
Miejsce: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-społecznych; ul Stara 4; tel. 22 628 67 64

 

05.04.2018 (czwartek) godz. 18:00. Wstęp wolny
Projekcja filmu "SONITA"

Kino kobiet to nie tylko komedie romantyczne. Kino kobiet to nie tylko łzawe melodramaty. Kino kobiet to także (a może przede wszystkim?) filmy poruszające trudne tematy i zmuszające do myślenia. To kino o nas wszystkich - od nastolatek po seniorki.

Podczas trzeciego Dziewczyńskiego DKFu obejrzymy "Sonitę". Po projekcji odbędzie się rozmowa z dr Moniką Nawracką - antropolożką kulturową i absolwentką iranistyki.

SONITA
reżyseria: Rokhsareh Ghaemmaghami
produkcja: Iran, Niemcy, Szwajcaria

Sonita to młoda utalentowana raperka, której ojcem z powodzeniem mógłby być Michael Jackson, a matką Rihanna. I choć dziś jest znana na całym świecie, jej rodzina zaplanowała dla niej zupełnie inną przyszłość. Sonita z pochodzenia jest Afganką. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do małżeństwa co prawda nie doszło, a ona sama nie wiedziała, co tak naprawdę miało się wydarzyć, ale już wówczas nabrała lęku przed ślubem. Nie ona jedna. Według Afghanistan Independent Human Rights Commission przynajmniej 15 % Afganek wychodzi za mąż przed ukończeniem 15. roku życia. W wieku 8 lat Sonita z rodzicami przeniosła się do Iranu, uciekając przed szalejącą w Afganistanie wojną. Nie miała legalnych dokumentów, więc nie mogła chodzić do szkoły, ale mimo to nauczyła się pisać i czytać, zaczęła tworzyć poezję, ale przede wszystkim zaczęła słuchać hip-hopu. Eminem to pierwszy raper, którego poznała i choć nie rozumiała jego tekstów, to zdała sobie sprawę, że w ten sam sposób może opowiedzieć o swoim życiu. Zaczęła pisać piosenki i postanowiła nawiązać współpracę ze studiem nagrań. W Iranie kobiety nie mogą śpiewać bez zgody władz, ale z pomocą zaprzyjaźnionych producentów udało jej się nagrać kilka utworów. Wtedy właśnie, po trzech latach rozłąki, matka Sonity, która wcześniej wróciła do Afganistanu, odwiedziła ją w Teheranie. Oznajmiła szesnastolatce, iż musi wrócić do rodzinnego kraju, gdyż jej brat potrzebuje 7000 dolarów posagu, a na jej transakcji małżeńskiej można zarobić aż 9000 dolarów. Sonita była zdruzgotana. Napisała i nagrała piosenkę "Brides for Sale", a gdy zamieściła ją na YouTube, w krótkim czasie stała się sławna - wystąpiła nawet w afgańskiej telewizji. W 2014 roku nastąpił kolejny przełom. Sonita wygrała konkurs na napisanie utworu skłaniającego Afgańczyków do uczestnictwa w wyborach i otrzymała 1000 dolarów. Niedługo potem zaproponowano jej stypendium muzyczne w Wasatch Academy w USA. Bez pytania rodziców o zgodę przyjęła ofertę, tym samym raz na zawsze uciekając przed wymuszoną transakcją małżeńską. Dziś z powodzeniem nagrywa muzykę i prowadzi kampanię przeciwko małżeństwom dzieci. Film jest nie tylko poruszającym portretem młodej dziewczyny za wszelką cenę walczącej o swoją wolność, ale także punktem wyjścia dla dyskusji na temat stosunku reżysera do filmowanego przez siebie tematu. Pojawia się tu wiele zaskakujących zwrotów akcji, a sama reżyserka zdecydowała się nawet zapłacić matce Sonity, aby raz na zawsze uwolnić ją od wymuszonego małżeństwa.
Miejsce: Dom Kultury Świt, Wysockiego 11
OrganizatorDziewczyński DKF

 

05.04.2018 (czwartek) godz. 18:00. Wstęp wolny
Spotkanie z Marta Ziółek - „Choreografia codzienności”.

Marta Ziółek- utalentowana choreografka i performerka łączącą taniec z malarstwem, modą, sztukami wizualnymi i teledyskami z lat 90. oraz wieloma dziedzinami codzienności, które poszerzają pole myślenia o formule performatywności jaką jest taniec.
Występuje na polskich i zagranicznych scenach, m.in. w Niem-czech, Holandii, Austrii, Szwajcarii, a także w USA.
Z Martą Ziółek będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób taniec może być sposobem myślenia a codzienność choreografią.

Spotkanie poprowadzi Franciszek Orłowski
Miejsce: Służewski Dom Kultury, ul. Jana Sebastiana Bacha 15

 

06.04. 2018 ( piątek); godz. 18.00. Cena 5 zł.

Piaf - koncert .

Monodram muzyczny w wykonaniu Patrycji Zywert-Szypki złożony z największych przebojów niezapomnianego "Wróbelka". To przepleciona opowieścią o życiu Edith Piaf  mini inscenizacja, wspomnienie o mężczyznach, tęsknotach, wzlotach, upadkach i odwiecznej pogoni za miłością, której w rzeczywistości miała tak niewiele.

Kreacja P. Zywert-Szypki  przenosi nas w najbardziej skryte zakątki Paryża, zabierając w odległe czasy na spotkanie z Piaf – taka jaką była. Prawdopodobnie...

scenariusz i reżyseria: Grzegorz Szypka 

Miejsce: Dom Kultury Praga; ul Sawinkowa 2

 

8. Przegląd Filmów Wartościowych/5-8.04.2018 r. DK Świt 

Kolejny już przegląd prezentuje filmy szczególnie wartościowe artystycznie, rzadziej pokazywane w kinach, często nieobecne w repertuarach. Cena za bilet 10 zł

5.04. 2018 (czwartek); godz. 19.00
W sieci, reż. K. Ki-Duk, 2016, 120 min.
Nowy film czołowego prowokatora koreańskiego kina przynosi przejmujące studium trudnych relacji między Koreą Północną a Południową.

7.04.2018 (sobota); godz. 16.00
Safari, reż. U. Seidl, 2016, 91 min.
To film o turystach, którzy polują na dzikie zwierzęta. Szokujący, trudny do oglądania film.

Miejsce: Dom Kultury Świt; ul Wysockiego 11

 

06.04.2018 (piątek) godz. 18:00. Wstęp wolny

Kilimandżaro – Afrykański szczyt korony Ziemi

Zapraszamy na kolejny Smoczy salon podróżniczy
Tym razem czeka nas wyprawa do Afryki!
Zapraszamy na pokaz zdjęć naszych sąsiadów z Muranowa - Magdaleny Czarneckiej i Michała Wangrata z Kilimandżaro, kolejnego szczytu wchodzącego w skład Korony Ziemi, na którym byli. W trakcie slajdowiska będzie można zobaczyć z bliska najwyższy szczyt Afryki, a nasi goście podpowiedzą jak samodzielnie zorganizować wyprawę.
Miejsce: Cafe PoWoli, Smocza 3
Organizator: Spółdzielnia Socjalna WOLA

 

07.04.2018 (sobota); godz. 18:00. Wstęp wolny
Koncert „Chopin na strunach”.

Trzech znakomitych muzyków: skrzypek jazzowy Maciej Strzelczyk, klasyczny gitarzysta Romuald Erenc oraz kontrabasista jazzowy Piotr Rodowicz, stworzyło przepiękny projekt zatytułowany "CHOPIN NA STRUNACH".

Zawsze nurtowała ich myśl, co mogłoby się wydarzyć w muzyce, gdyby Fryderyk Chopin był skrzypkiem, gitarzystą lub kontrabasistą? Wszystkie utwory tego projektu, zostały tak zaaranżowane, jakby to właśnie te instrumenty miały odgrywać decydującą rolę w muzyce Fryderyka Chopina.

W programie m.in.: Mazurek A moll op 7 no 2, Nocturn Es Major op 9 no 2, Walc A moll op 34 no 2 ,Mazurek G moll op 67 no 2 oraz Grande Valse Brillante op 18

KONCERT PROMUJĄCY PŁYTĘ
Miejsce: Okęcka Sala Widowiskowa; ul. 1 Sierpnia 36

 

07.04.2018 (sobota) godz.13:00. Wstęp wolny

„Bez okularów”. Wystawa zdjęć Jarka Madejskiego

To kolejna wystawa z cyklu, w którym zamiast farb i pędzla używam obiektywu i aparatu fotograficznego.
Tym razem pokazuję świat, jaki się roztacza po zdjęciu okularów. Ci którzy, mogą “pochwalić się”, jeśli można tak powiedzieć, wadą wzroku powyżej 4,5 wiedzą, co mam na myśli. W naszym widzeniu nie ma punktów ostrych, za to pojawiają się wygładzone linie, miraże, świetlne plamy, niepewność i niedopowiedziana zmysłowość. Większość zdjęć pokazuje zwykłe chwile z naszego życia, zatrzymując je w odseparowanych kadrach. I dopiero z wielu takich zdarzeń powstaje obraz społeczeństwa. Obraz tworzony przez ludzi, którzy wypełniają plaże, ulice, kawiarnie czy skwery. “Bez okularów” to opowieść o codziennym życiu zapisanym przy pomocy plam, świateł i kontrastów układających się w całość dopiero z pewnego dystansu. Dokładnie tak samo jak pozornie bezładnie kładzione barwne plamy farby na płótno dopiero w pewnym momencie i z odpowiedniego dystansu zaczynają tworzyć czytelny obraz.
Zapraszam serdecznie - oceńcie sami, czy świat bez okularów może być piękny, pociągający swoimi niedopowiedzeniami i ukrytą zmysłowością.

Jarek Madejski o sobie:
Zawsze marzyłem, żeby opisywać świat mojej wyobraźni przy pomocy barw. Wybrałem aparat fotograficzny, obiektywy i światło. Moim zadaniem jest uchwycenie barwnej aury, którą wytwarzają wokół siebie oświetlone przedmioty.
Fotografowałem od dawna, od momentu gdy dostałem aparat „Druh”. Niezależnie od tego, co robiłem, miałem przy sobie coś czym można zrobić zdjęcie. To było, i jest, jak kreślenie aparatem notatek z życia.
Po krótkim epizodzie z fotografią prasową, na równie krótko zostałem scenografem telewizyjnym, żeby później na półtora roku zająć się produkcją reklam dźwiękowych na potrzeby rozgłośni radiowych. W międzyczasie wraz z dwoma kumplami założyliśmy firmę fotograficzną o wdzięcznej i tajemniczej nazwie „Czarne ucho”. Przedsięwzięcie nie przetrwało zbyt długo, każdy z nas poszedł swoją drogą. Jednakże idea „Czarnego Ucha”, która wtedy nam przyświecała, polegająca na tym, żeby fotografując nawet najbanalniejszy przedmiot, starać się odnaleźć w nim ukrytą naturę i spojrzeć na niego w sposób nieoczywisty, pozostała i zaowocowała w postaci mojego cyklu fotograficznego „Czarne Ucho”.
W 1995 roku zbudowałem studio fotograficzne i wyspecjalizowałem się w komercyjnej fotografii kulinarnej, na polski i zagraniczny rynek, dla wielkich i małych producentów.
Ostatnio prowadziłem ćwiczenia z fotografii w Wyższej Szkole Viamoda w Warszawie. I aktualnie pracuję nad nowym cyklem fotograficznym,który mam nadzieję niebawem zaprezentować.
Robię to, co lubię. Fotografuję z wyobraźnią.

Miejsce: NEY Gallery&Prints; ul. Spokojna 5

WYSTAWA CZYNNA: 07.04 - 6.05.2018.