Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Tygodniówka kulturalna

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: śr, 2018-02-21 13:45, ext.mluka

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami kulturalnymi na najbliższy tydzień


22. 02. 2018 r (czwartek); godz. 19.00. Cena dla seniora 10 zł
23. 02. 2018 r. (piątek); godz. 12.00. Cena dla seniora 10 zł  
Holenderska grupa  TG. Lynx pokaże „Drugi Świat” – dokumentalny, muzyczny spektakl o przyjaźni i zdradzie za żelazną  kurtyną.
Jak pozostać wiernym sobie żyjąc w systemie totalitarnym? Anna stara się oprzeć presji UB, Monika – angażuje we współpracę ze Stasi. Dwie kobiety za żelazną kurtyną próbują walczyć o lepsze jutro. Twórcy przedstawienia, Julia van de Graaff i Gonny Gaakeer, poszukując przyczyn zdrady i szlachetności, pytają w jaki sposób człowiek dokonuje najtrudniejszych wyborów. Scenariusz spektaklu „Drugi Świat” oparty jest na wywiadach z informatorami służb bezpieki i działaczami opozycji. Przedstawienie przygląda się dzisiejszej rzeczywistości przez pryzmat historii krajów naznaczonych rządami totalitarnymi.
Za stronę muzyczną spektaklu odpowiada multiinstrumentalista Radek Fedyk, który zabiera widzów w podróż w świat jazzu, muzyki ludowej, bigbit-u i punka z NRD.
Spektakl grany w języku holenderskim z polskimi napisami.
Centrum Sztuki Wspólczesnej Zamek Ujazdowski

22. 02. 2018 (czwartek); godz. 15:45; Wstęp wolny
Wyprawy ze Złota Kaczką. "Muzeum POLIN"                                                                                                                                                                   Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej (prosimy o rezerwacje telefoniczne: 692 002 170 lub mailowe: info@zlotakaczka.waw.pl, www.zlotakaczka.waw.pl )
Czas trwania ok. 2 godziny. Spotkanie obok szatni 15 min. przed zwiedzaniem.
Muzeum Historii Żydów Polskich; ul. Anielewicza 6

22-25 lutego 2018; (czwartek – niedziela);  godz. 19.00; Bilety 10 zł (5 zł na film 22 lutego) 
11. Przegląd Kina Rosyjskiego.
Kolejna już edycja przeglądu filmów z Rosji rozpocznie się nowym, wielkim filmem Andrieja Zwiagincewa „Niemiłość”, w którym reżyser kontynuuje swój stały filmowy temat: zaniku uczuć między ludźmi. Wspaniała „Łagodna” Siergieja Łoźnicy to ponury obraz rosyjskiego piekła, w którym musi odnaleźć się samotna kobieta.
22.02; godz.19:00
Niemiłość, reż. A. Zwiagincew, 2017, 127 min.
„Niemiłość” to obraz bezwzględnej walki między dążącymi do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłości. Film był pokazywany w Konkursie Głównym w Cannes – otrzymał Nagrodę Jury. Film bierze udział w wyścigu o Oscara.
23.02; godz. 21:00
Zakładnik, reż. A. Uczitiel, 2008, 80 min.
Konwój rosyjskich żołnierzy gubi drogę na terytorium wroga. Otaczają ich łańcuchy nieznanych czeczeńskich gór i świst kul niewidzialnych snajperów. Kompania chroni się w jednej z wsi – i tym samym wpada w pułapkę.
24.02; godz.15.30
Pod elektrycznymi chmurami, reż. A. German, 2015, 127 min.
W 2017 roku świat jest krok od globalnej wojny. Rosja sto lat po rewolucji październikowej z niepokojem patrzy w przyszłość.
24.02; godz.18.00
Łagodna, reż. S. Łoźnica, 2017, 143 min.
Kobieta dostaje zwrot paczki, którą wysyłała do męża przebywającego w więzieniu. Postanawia pojechać do niego i sprawdzić, co się z nim dzieje. „Łagodna” Siergieja Łoźnicy należy do wyjątkowej grupy filmów sprowadzających widza na samo dno człowieczeństwa.
25.02; godz.15.30
Rusałka, reż. A. Melikian, 2007, 120 min.
„Rusałka” to współczesna wariacja na temat baśni Andersena, która stała się przebojem kinowym w Rosji. W barwnym kalejdoskopie obrazów i emocji z życia bohaterki, dominuje niezwykła gra aktorska Maszy Szalajewy oraz porywająca ścieżka dźwiękowa.
25.02; godz.18.00
Uczeń, K. Sieriebreinnikow, 2016, 120 min.
W świecie, którym władają moce zła fanatycznemu nastolatkowi wydaje się, że wie, co to moralność i poszanowanie zasad. Produkcja została wyróżniona w Cannes nagrodą im. Francios Chalais.
Dom Kultury Świt; Wysockiego 11

23. 02. 2018 r. (piątek); godz. 19:00. Wstęp wolny.                                                                                                                                                                        Teatr „Bez Nazwy” – spektakl „Na bogato"                                                                                                                                                                                     Choć niektórzy twierdzą, że pieniądze nie dają szczęścia, to jedno jest pewne: wielka kasa = wielkie zmiany. Czasem niespodziewany uśmiech fortuny potrafi odwrócić życie o 180 stopni. Jak radzą sobie ludzie w tak ekstremalnej sytuacji, jaką jest wygranie dwudziestu milionów złotych? Będziemy przyglądać się ich przezabawnym perypetiom i dylematom rodem ze współczesnych warszawskich salonów... bo to co nas podnieca, to się nazywa kasa!                                                                 Obsada: Paulina Tomkalska, Maria Galas, Anna Strzeszewska, Janusz Leszczyński, Łukasz Arkuszewski, Michał Naruszewicz                              

Reżyseria: Ernestyna Winnicka; Scenariusz: Marta Guśniowska

Warszawa, Ośrodek Kultury Arsus, ul. Traktorzystów 14

23.02. 2018 r. (piątek); godz. 19:00. Wstęp wolny.                                                                                                                                                                   Projekcja filmu „Ostatnia rodzina” J.P Matuszyńskiego. Filmowi towarzyszy wystawa z cyklu „Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad”.                                           Film opowiada historie rodziny Beksińskich, Zdzisława Beksińskeigo świetnego malarza i jego syna Tomasza, zmarłegho tragicznie dziennikarza    

Sala widowiskowa Służewskiego Domu Kultury; Bacha 15

23 lutego 2018r. (piątek). Wstęp wolny 
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie - Otwarcie nowej niezwykłej ekspozycji stałej poświęconej kulturze koreańskiej.
Galeria Koreańska, bo o niej mowa, w swoim założeniu stanowi replikę tradycyjnego koreańskiego domu – hanok. Wystarczy zdjąć buty i wkroczyć w przestrzeń hanok, by poczuć się jak w Azji.
W porównaniu z innymi krajami Dalekiego Wschodu, kultura i sztuka Korei wciąż rzadko są prezentowane w Europie. Trudno nie zauważyć jednak rosnącego zainteresowania tym krajem. Właśnie dlatego Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie postanowiło uruchomić projekt kolekcjonerski, który przybliży tradycje i obyczajowość Korei.
Do tej pory w zbiorach pozaeuropejskich muzeum znajdowało się zaledwie kilkanaście eksponatów reprezentujących kulturę koreańską. Za sprawą nowej ekspozycji stałej ich kolekcja stanie się największą w Polsce. Najliczniejsza grupa obiektów (ponad 60 sztuk), których część wejdzie w skład wystawy, została zakupiona w prywatnej galerii Dirka Pfannebeckera – Chinese Arts & Crafts we Frankfurcie nad Menem. Pojedyncze eksponaty pochodzą również z galerii sztuki w Turynie.
Większość przedmiotów kolekcji koreańskiej stanowią drewniane meble i akcesoria z XIX i XX wieku. Obok mebli, wykonanych z wyjątkową precyzją, wydobywającą piękno naturalnej tekstury drewna, zdobionych okuciami, a zarazem bardzo funkcjonalnych, znalazły się również matryce pochodzące z Haeinsa – słynnej świątyni koreańskiego buddyzmu Seon. Całość kolekcji uzupełnia niezwykła ceramika: zabytkowe celadony – pokryte przezroczystą, nieco spękaną glazurą o zielonkawej, szarej lub niebieskawej barwie, ich współczesne odpowiedniki i dawne naczynia gliniane.
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć dom koreański, którego podział wiąże się z rolami społecznymi ściśle określonymi w społeczeństwie o charakterze patriarchalnym. W ramach ekspozycji symbolicznie zaprezentowane zostaną dwie przestrzenie – saranbang (część męska) i anbang (część kobieca). W pierwszej z nich mężczyźni studiowali, pracowali, przyjmowali gości i niekiedy spożywali posiłki w towarzystwie dygnitarzy. Stąd musiała być ona wyposażona w odpowiednie przedmioty – szafy, regały, stoliki, w których przechowywano kamienie do rozcierania tuszu i narzędzia do pisania, biurka czy listowniki. W części kobiecej znajdowały się kabinety, skrzynie i pudełka z lustrami na kosmetyki. Istotnym elementem koreańskiego domu stało się ogrzewanie podłogowe – ondol, które zarówno implikuje styl życia (używanie mat i materacy zamiast krzeseł), jak i stanowi oryginalny produkt kultury koreańskiej. W prezentowanej przestrzeni nie zabraknie elementów dekoracyjnych, wśród których wymienić można przykłady tradycyjnego malarstwa i parawany – nie tylko rozdzielające przestrzeń, ale też stanowiące ozdobę.
Galeria Koreańska
Otwarcie: 23 lutego 2018
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa

24.02. 2018 r. (sobota); Wstęp 6 zł
Wystawa Platerów Warszawskich im. Anieli i Tadeusza Wysiadeckich                                                                                                                                     Ekspozycja prezentuje część kolekcji Tadeusza Wysiadeckiego, przekazanej Muzeum Woli na mocy testamentu z dnia 2 marca 1994 r. Fascynacje kolekcjonerskie Tadeusza Wysiadeckiego rozpoczęły się od zbierania podstawek-uchwytów do szklanek, a skończyły na zbiorze różnych przedmiotów (m.in. sztućców, świeczników, paterek, cukiernic), wyprodukowanych w warszawskich fabrykach i warsztatach przed 1939 r. Powstał niepowtarzalny zespół, bardzo zróżnicowany zarówno pod względem formalnym, jak i artystycznym. Składają się nań przedmioty pochodzące z kilkudziesięciu firm, które w większości miały swe siedziby właśnie na terenie Woli, w dawnej Dzielnicy Zachodniej i na Muranowie. Znajdują się wśród nich wyroby nie tylko najbardziej znanych warsztatów (jak: J. Fraget, Bracia Henneberg, Norblin, Bracia Buch i T. Werner, R. Plewkiewicz), ale i tych rzadziej występujących (np. K. Groszkowski, I. Altman, J. Chyliliński, Sz. Zolberg, E. Sucharski). Na uwagę zasługują obiekty wychodzące już z użycia, takie jak widelczyki do raków Norblina, kawiornica Schiffersa, czy samowar Plewkiewicza. Bogactwo stylowe reprezentuje zbiór uchwytów do szklanek. Oryginalna forma i wysoki poziom artystyczny wyróżnia doskonale zachowany ekspres do kawy Frageta i efektowną eklektyczną toaletkę Plewkiewicza.
Muzeum Historyczne m. st  Warszawy I Muzeum Woli; Srebrna 12

25. 02. 2017 r. (niedziela);  godz. 15.00. Wstęp wolny.                                                                                                                                                             Wyprawy ze Złotą Kaczką. Muzeum Fryderyka Chopina                                                                                                                                                   Zwiedzanie z przewodnikiem (prosimy o rezerwacje telefoniczne: 692 002 170 lub mailowe: info@zlotakaczka.waw.pl, www.zlotakaczka.waw.pl )
Czas trwania ok 2 godziny.  Spotkanie w holu (główny budynek muzeum) 5 min. przed zwiedzaniem.
Muzeum Fryderyka Chopina;  ul. Okólnik 1