Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Spacery z Praską Ferajną

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: śr, 2018-10-31 10:10, ext.kburns

Warto zarezerwować sobie czas na te dwa listopadowe wydarzenia - zarówno w sobotę (3 listopada) jak i w niedzielę (4 listopada).


 

Niedoceniany jak cały prawy brzeg, posiada Park Skaryszewski nazdzwyczajne walory krajobrazowe. Z pagórkami, drzewami w setkach odmian i malowniczymi akwenami jest spektakularną galerią rozmaitej rzeźby plenerowej, miniaturą Polski, areną walk w czasie Powstania, byłym cmentarzem żołnierzy radzieckich, których pomnik właśnie usunięto z parku, podobnie jak inne, podobne upamiętnienia w Warszawie i okolicach. Bez obostrzeń takich, jak w Łazienkach zapewnia prawdziwą zieloną trawkę, ale warto odwiedzić go takżę aby szerzej otworzyć oczy oraz poznać lepiej historię Warszawy.

Prasa Ferajna zaprasza na współne odkrywanie historii parku - Kiedy? Sobota, 3 listopada godz. 13:00, zbiórka: przy Rondzie Waszyngtona, koło Pomnika Paderewskiego.

*************************************************************************************************************************************************************************************************

Tym, czym dla Warszawy lewobrzeżnej były dwa miesiące Powstania Warszawskiego, tym dla Pragi był jeden tragiczny dzień - 4 listopada 1794 roku. W dniu wycieczki przypada 223 rocznica szturmu Pragi przez wojska rosyjskie i bezpośrednio po nim następującej rzezi Pragi - wydarzeń, które w naszej historii nie miały precedensu przez półtora wieku i które można chyba porównać dopiero z rzezią Woli podczas Powstania Warszawskiego. Materialnych świadectw tego czasu prawie już nie ma, ale są miejsca, które symbolicznie przypominają o tym tragicznym w historii Pragi dniu. Odwiedzimy kilka miejsc, o których wiadomo, że toczyły się tam walki i dokonywano okrutnych mordów na ludności cywilnej.

Praska Ferajna zaprasza  na spacer szlakiem historii Pragi - Kiedy? Niedziela, 4 listopada godz. 13:00

Zbióka: ul: Lubelska 12/14 (róg ul. Berka Joselewicza)