Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Poznaj Ursynów - Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza!

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: pt, 2018-11-30 10:36, ext.kburns

Każdy z nas oglądał serial "Alternatywy 4" - poznajmy historię tej filmowej dzielnicy Warszawy.


Towarzystwo Przyjaciół Warszawy serdecznie zaprasza na spacery i wykłady wokół Dzielnicy Ursynów .

1.12.2018 godz. 11.00

Spacer: Ursynów wczoraj historia pierwszego osiedla, które zaplanowano całkiem inaczej niż wszystkie inne blokowiska w całej Warszawie, a nawet w Polsce. Pomysł realizował Marek Budzyński biorąc przykład z osiedli w Danii, gdzie pracował.

3.12.2018 godz. 18.00- Sala konferencyjna w Ratuszu Urzędu Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61, 1p

Wykład: Historia Ursynowa Opowieść o pierwszym założeniu osiedlowym, które zaczęło powstawać w epoce Gierka, która obfitowała w niezwykle dużo inwestycji. Uczestnicy poznają historię projektu, jego założenia oraz postać architekta. Dowiedzą się również czy udało się zrealizować ów projekt w całości czy jednak trzeba było z czegoś zrezygnować. Przytoczone zostaną wspomnienia pierwszych mieszkańców oraz inne anegdoty z czasów budowy tej jakże dziś popularnej dzielnicy.

8.12.2018, godz. 11.00 Spacer: Ursynów dziś - dzielnica graffiti i muralu - Miejsce spotkania: przed głównym wejściem do Ursynowskiego Ratusza, al. KEN 61

Choć trudno w to uwierzyć, szczególnie tym, którzy zawsze uważali Ursynów za sypialnię Warszawy pełną szarych i smutnych osiedli, dzielnica zmieniła się w jedną z najbardziej kolorowych. Wszystko to za sprawą murali wyrastających tu jak grzyby po deszczu. Jaka jest ich idea, jaka była inspiracja? To pytania, na które odpowiemy sobie spacerując i oglądając niektóre z tych dzieł.

9.12.2018 godz. 11.00 Wykład: Sztuka Ursynowa -  Sala konferencyjna w Ratuszu Urzędu Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61, 1 p.

Kiedy powstało założenie osiedla, które miało być rewolucyjne w stosunku do blokowisk w całej Polsce uznano, że zmiana ta dotyczyć będzie także przestrzeni między blokami, w której zaprojektowano rzeźby. Dziś z kolei dzielnica została ozdobiona w wielu miejscach muralami nawiązującymi do nazw, postaci i wydarzeń związanych z Ursynowem. Warto przyjrzeć im się bliżej.

10.12.2018, godz. 18.00 Wykład: Ursynowscy patroni - Sala konferencyjna w Ratuszu Urzędu Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61, 1 p

Każda ulica ma jakąś historię związaną szerzej z historią Polski, Warszawy, czy danej dzielnicy. Jedne wspominają osoby mniej lub bardziej związane z dzielnicą oraz mniej lub bardziej dla niej zasłużone, inne znów instytucje oraz wydarzenia. W ostatnim czasie niektóre ulice zmieniły swoje nazwy! .

15.12.2018. godz. 11.00 Spacer: Ursynowskie ulice – wczoraj i dziś. Miejsce spotkania: wejście do galerii Metro, al. KEN 9 

Nazewnictwo ulic to właściwie historia Polski w pigułce. Odnajdziemy smaczki nazewnicze, których na Ursynowie nie brakuje i postaramy się je rozłożyć na części odpowiadając sobie na pytanie skąd wzięły się właśnie tu, czy są związane z historią Polski, Warszawy czy Ursynowa. 

16.12.2018, godz. 11.00 Wykład: Kariera filmowa Ursynowa - Sala konferencyjna w Ratuszu Urzędu Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61, 1 p.

Niektórzy reżyserzy po prostu lubią konkretne miejsca umieszczać, jako naturalną scenerię w swoich filmach. Najlepszym przykładem jest Stanisław Bareja, dzięki któremu brzmienie ulicy Alternatywy zawsze będzie kojarzyć się dziś już z kultowym serialem wybierał Ursynów jako tło do swoich filmów. Warto poznać inne miejsca oraz produkcje, które powstały na terenie Ursynowa.

8.12.2018, godz. 11.00 Spacer: Ursynów dziś - dzielnica graffiti i muralu. Miejsce spotkania: przed głównym wejściem do Ursynowskiego Ratusza, al. KEN 61

Choć trudno w to uwierzyć, szczególnie tym, którzy zawsze uważali Ursynów za sypialnię Warszawy pełną szarych i smutnych osiedli, dzielnica zmieniła się w jedną z najbardziej kolorowych. Wszystko to za sprawą murali wyrastających tu jak grzyby po deszczu. Jaka jest ich idea, jaka była inspiracja? To pytania, na które odpowiemy sobie spacerując i oglądając niektóre z tych dzieł. 

22.12.2018, godz. 11.00 Spacer: Filmowy Ursynów – wczoraj i dziś. Miejsce spotkania: przed głównym wejściem do Multikina, al. KEN 60

Kultowe filmy, seriale kręcone w czasach PRL-u oraz po 1989 tworzą niezwykły charakter dzielnicy Ursynów właściwie od jej powstania. Poznajmy, więc, jakie produkcje były tu kręcone, jaką pokazywały rzeczywistość i jakie pamiątki zdobią dziś dzielnicę przypominając o tym. 

 

Zachęcamy do udostępniania plakatu z załącznika.

Pliki do pobrania

  1. 1.

    (plik: Ursynów_wczoraj i dziś.jpg, rozmiar pliku: 98.24 KB)
    Pobierz