Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Tydzień z Teatrem Żydowskim

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: pon, 2020-05-25 13:56, ext.iprzybyla

Od połowy marca #TeatrŻydowskiWDomu proponuje cotygodniowy repertuar online, obfitujący w spektakle, koncerty, czytania, spotkania on-line i archiwalia. W tym tygodniu pokaże m.in. benefis Gołdy Tencer, kolejne odcinki „Spotkań z piosenką żydowską” i „Rodzynków z migdałami”, a także czytanie performatywne.

fot. organizator

Wtorkowy wieczór, 26 maja o godz.20.00, #TeatrŻydowskiWDomu zaprosi na wyjątkowe widowisko z 2005 roku - święto przyjaciół, muzyki, sztuki, święto Gołdy Tencer i Teatru Żydowskiego – benefis Gołdy Tencer, wyreżyserowany przez Krzysztofa Jasińskiego. W Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, na benefisie Gołdy Tencer zgromadzili się jej przyjaciele, rodzina, artyści, koleżanki z lat szkolnych, Perecowicze. Podczas uroczystości było wiele okazji do wspomnień z domu rodzinnego, jak również dedykacji, życzeń, wyrazów wdzięczności i podziękowań.  W tym niezwykłym wydarzeniu wzięli udział m.in.: Szymon Szurmiej, Dawid Szurmiej, siostry Rajfer, Don Wasyl i Cygańskie gwiazdy, Justyna Steczkowska, Beata Rybotycka, Grupa Rafała Kmity, Janusz Tencer, Lech Majewski, Maryla Rodowicz, Janusz Tylman, Jacek Wójcicki, Bohdan Łazuka, Waldemar Dąbrowski oraz zespół Teatru Żydowskiego.

W środę, 27 maja o 20.00, w drugim już odcinku cyklu „Rodzynki z migdałami”, wieczór „Jak lwa wołanie...” poświęcony będzie twórczości Abrahama Suckewera (1913-2010), w przekładach Jerzego Ficowskiego, Arnolda Słuckiego, Jana Goślickiego, Adama Ważyka, Michała Friedmana, Marka Tuszewickiego, Krzysztofa Czyżewskiego, Moniki Adamczyk-Garbowskiej, Joanny Lisek i Anny Rozenfeld. W tym roku przypada 10. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych poetów żydowskich, którego cechował własny, nowatorski styl i twórcze podejście do języka. Suckewer jest określany mianem „żydowskiego Miłosza”, jego utwory zdobyły uznanie innych poetów i pisarzy, m.in. Julian Tuwim. Icze Goldberg pisał o nim: „Suckewer jest podsumowaniem żydowskiej poezji, która przyszła przed nim, i wszystkich dzieci jutra, które po nim będą pisały wiersze po żydowsku”. Twórczość Abrahama Suckewera zaprezentują aktorzy Teatru Żydowskiego: Piotr Wiszniowski, Jerzy Walczak, Anna Rozenfeld, Barbara Szeliga i Sylwia Najah, całość wyreżyserowała Anna Rozenfeld.

Kolejny, trzeci odcinek z cyklu „Spotkanie z piosenką żydowską”, 28 maja o godz. 20.00 wypełnią niguny, czyli rodzaj śpiewu grupowego. Nigun w języku hebrajskim oznacza nuconą melodię. Są to pieśni pozbawione słów, sylabizowane. Jest to również specyficzna modlitwa. Kiedy chasydzi śpiewają niguny, modlą się do Boga. Są one mocno zakorzenione w bogatej tradycji muzyki ludowej i swobodnie czerpią melodie ze źródeł ukraińskich, huculskich, wołoskich, cygańskich, nie pomijając żydowskich, synagogalnych. Nigunim doskonale nadaje się do improwizacji, dlatego tradycja tego śpiewu zaczyna być dostrzegana przez muzyków z pogranicza muzyki klezmerskiej i jazzu. Podczas czwartkowego koncertu zostaną zaprezentowane utwory Mordechaja Gebirtiga, Nellie Casman, Sholoma Secundy, Ben-Ziona Witlera, Henocha Kona, Shmerke Kastcherginskiego.  Wystąpią artyści Teatru Żydowskiego: Gołda Tencer, Teresa Wrońska, Alina Świdowska, Izabella Rzeszowska, Genady Iskhakov, Henryk Rajfer i Marek Weglarski. 

Piątki w #TeatrŻydowskiWDomu to tradycyjnie już czytania performatywne online. W nadchodzący piątek, 29 maja o godz. 18.00 Małgorzata Trybalska, Pola Teodorkiewicz i Maciej Winkler przeczytają „Bezsenność Jutki”, Doroty Combrzyńskiej-Nogali, w reżyserii Małgorzaty Dębskiej. Wzruszająca i niezwykle ciekawa literatura faktu z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”, wydana z okazji 70 rocznicy przeprowadzenia „szpery” w getcie łódzkim. To opowieść o naznaczonym cierpieniem losie dzieci w drugim co do wielkości getcie na okupowanych przez III Rzeszę ziemiach polskich. Jutka, spolonizowana Żydówka, mieszkająca z ciotką i dziadkiem w Litzmannstadt Ghetto, próbuje zmierzyć się z rzeczywistością, która ją otacza. Mimo braku rodziców i grozy otaczającego ją świata stara się patrzeć na życie optymistycznie. Żyje z dnia na dzień, a wytchnienie i rozrywkę znajduje w zabawach z innymi dziećmi i udomowionym gawronem, w opowieściach dziadka oraz w przyjaźni z polską dziewczynką, mieszkającą po drugiej stronie muru.

We wszystkich wydarzeniach #TeatrŻydowskiWDomu można uczestniczyć na profilach Facebook, YouTube oraz Vimeo Teatru Żydowskiego. Wydarzenia są bezpłatne, ale dla każdego, kto chciałby wesprzeć teatr dobrowolną składką, dane do wpłat znajdują się na stronie: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/wspieraj-teatr