Podsumowanie projektu "Seniorzy w korona-sieci."

opublikowano: wt, 2020-09-08 07:44, mborys

W ramach projektu "Seniorzy w korona-sieci. Filmowe warsztaty i inspiracje >>Mszą za miasto Arras<< A. Szczypiorskiego" odbędzie się pokaz online dwóch krótkich filmów zrealizowanych przez uczestników zajęć oraz spotkanie online z twórcami. Dwie 7-osobowe grupy seniorów z różnych miejscowości w Polsce pracowały na przestrzeni 10 spotkań w okresie lipiec-wrzesień 2020.

Uczestnicy zajęć uczyli się podstaw filmowania smartfonami, tworzyli koncepcję na krótkie formy filmowe i realizowali zdjęcia filmowe. Seniorzy stworzyli wspólnie filmy dotyczące ich życia w czasach pandemii koronawirusa. Inspiracją dla działania była powieść „Msza za miasto Arras” Andrzeja Szczypiorskiego, w której wydarzenia osnute są wokół historii epidemii zarazy w średniowiecznej Francji. Powieść stała się punktem wyjściowym do pracy filmowej wokół zagadnień związanych z wolnością osobistą oraz relacjami międzyludzkimi w obliczu sytuacji kryzysowej. Grupa pracowała pod kierunkiem Łukasza Kamila Kamińskiego, reżysera, montażysty, animatora filmowego, realizatora niniejszego projektu. Projekt został zrealizowany w ramach stypendium „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.