Odkryj Ogród Powszechny i jego tajemnice!

opublikowano: wt, 2018-06-12 16:02, ext.iprzybyla

Co roku przestrzeń wybrukowanego teatralnego parkingu u zbiegu alei Zielenieckiej i ulicy Targowej zamienia się na parę miesięcy w zazieleniony plac z roślinami ozdobnymi i grządkami warzywnymi. Od maja do września spotykamy się przy wspólnym sadzeniu roślin, podlewaniu i opiece nad nimi oraz przy drewnianym stole, gdzie co tydzień można porozmawiać i posłuchać dyskusji o filozofii, książkach, historii, przyrodzie, czy globalnej odpowiedzialności.

Tym razem Ogród Powszechny zaprasza na na drugie spotkanie cyklu o historii Polski z perspektywy krytycznej. O rozbiorach jako modernizacji. O państwie bez stosów, które paliło ludzi. O ofierze historii, która kolonizowała kresy. O zapomnianej rewolucji 1905 r. O dochodzeniu do władzy katolicyzmu.

Na najbliższym spotkaniu porozmawiamy o protestach motywowanych ekonomicznie w czasie PRL.

MIEJSCE

Zapraszamy 13 czerwca w godz. 19.00 - 21.00

do Ogrodu Powszechnego przy ul. Zamoyskiego 20

OPIS

Rewolucja jest potrzebą brzucha - przekonywał Witkacy.

Dlaczego w czerwcu 1956 roku buntują się poznańscy robotnicy? Bo są głodni. Bo władza zabiera im premię i podwyższa plan.
Dlaczego czternaście lat później tak gorąco jest na Wybrzeżu? Bo tuż przed Bożym Narodzeniem ceny podstawowych produktów spożywczych idą o 1/4 w górę.
Czerwiec’76? Kolejna podwyżka cen.
Sierpień’80? Windowanie norm i droższe mięso.
Czy zatem porywający się na komunistyczną władzę chcieli tylko chleba?
A może i chleba i wolności, bo ta też widniała na transparentach?

O przyczyny buntów w PRL-u zapytamy historyka i politologa, prof. Antoniego Dudka z UKSW.

Pojawi się też figura homo sovieticus i pytanie: czy komunizm upadł tylko dlatego, że nie był w stanie zrealizować swoich obietnic, czyli zapewnić dobrobytu?

Cykl HISTORIA W OGRODZIE odbywa się co dwa tygodnie w ogrodzie przed Teatrem Powszechnym w Warszawie.

PROWADZENIE:
Karolina Lewicka - absolwentka politologii na UAM, dziennikarka radiowa i telewizyjna, obecnie w Radiu TOK FM, wykłada także w Collegium Civitas.

GOŚĆ:
Prof. dr hab. Antoni Dudek - politolog, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny i wykładowca Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor i redaktor wielu książek, m.in Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988-1990, Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu, Historia polityczna Polski 1989–2015.

Wstęp wolny.

Zapraszamy do Ogrodu!

Patronem medialnym spotkań jest Radio Tok Fm

Projekt Ogród Powszechny został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.