Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Dostępność to również sprawa ważna dla osób starszych! Włącz się!

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: śr, 2018-06-06 15:01, ext.iprzybyla

Już jutro, 7 czerwca, odbędzie się debata o pełnej dostępności miejsc i usług dla osób niepełnosprawnych. Debata może być również ciekawa dla osób starszych, serdecznie zapraszamy do udziału w tym ciekawym wydarzeniu.

fot. organizator

Ambasada Szwecji, Instytut Spraw Publicznych, Fundacja TUS oraz Centrum Komunikacji Społecznej przy Urzędzie M. St. Warszawy zapraszają na debatę poświęconą osobom z niepełnosprawnościami. debata odbędzie się 7 czerwca (w czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy do Sali Kisielewskiego  - Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1 (przy Teatrze Studio) . Partnerem wydarzenia jest Fundacja Norden Centrum i Radio TOK FM.

Podczas spotkania zapewniamy pętlę indukcyjną i tłumacza języka migowego.

Godne życie, niezależnie od niepełnosprawności, jest prawem każdego człowieka zgodnie z konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Walka o równość na pewno nie została jeszcze wygrana. 

Przed debatą historie o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie i spełnianiu się w roli rodzica, artysty, sportsmenki, działacza społecznego opowiedzą: Paweł Księżak, poeta, grafik i fotograf, Izabela Sopalska, rugbystka i prezeska fundacji "Kulawa Warszawa" i Paweł Wdówik, kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego, ojciec czwórki dzieci. 

O zabranie głosu poprosimy także ekspertów, badaczy oraz osoby związane ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością. Zapytamy ich o to, jak wyobrażają sobie kompleksowy system wsparcia osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Będziemy też dyskutować o szwedzkich doświadczeniach, praktykach i rozwiązaniach, których wdrożenie jest ważne z punktu widzenia ukształtowania spójnej i efektywnej polityki państwa wobec niepełnosprawności. 
Zaproszenie do rozmowy przyjęli:
dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka, psycholożka, badaczka 
Agata Spała - ekspertka w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami 
Aneta Bilnicka, Strefa Wenus z Milo
dr Rafał Bakalarczyk, badacz polityki społecznej, działacz społeczny, członek redakcji pisma „Polityka Senioralna”, ekspert Norden Centrum
Donata Kończyk, Pełnomocnik Prezydenta m.st Warszawy ds. dostępności
Wieczór poprowadzi Jakub Janiszewski, dziennikarz Radia Tok FM

Na placu przed Salą Kisielewskiego będzie można zobaczyć wystawę zdjęć przedstawiających osoby z niepełnosprawnościami „Niepełno/sprawność – pełna/dostępność”. 
Ważnym krokiem na drodze do pełnej równości jest danie wszystkim możliwości bycia zobaczonymi i usłyszanymi. 28 sfotografowanych osób z Polski i Szwecji oraz ich historie, które pokażemy na wystawie pt. Niepełno/sprawność – pełna/dostępność to nie koniec opowieści - to zaledwie migawki ukazujące konkretny moment w Szwecji i w Polsce. Pochodzą z Polski i ze Szwecji, różni ich płeć, wiek, zawód, zainteresowania. Łączy między innymi to, że nie chcą być postrzegani jako „superbohaterowie”, którym „udało się pomimo ograniczeń”. Są bohaterami swoich opowieści, po prostu. I dlatego najlepiej owo „pomimo” w ogóle wykreślić. To pierwsza bariera, którą trzeba zburzyć. Wymazać z głowy wyobrażenia o tym, z czym kojarzy się niepełnosprawność, odrzucić stereotypy i lęki. Gotowi? Jeśli tak – czas poznać: Arkadiusza, prawnika, Izabelę i Dominika, rugbistów, Arka – małego podróżnika. Katarzynę, tłumaczkę. Beatę, matkę Zbyszka. Alana, księgowego. Jacka. Natalię. Grzegorza. Michała. Marlenę. Filipa. Agatę. Oraz Kennetha. Sahar. Bengta. Lovisę. Mårtena. Annę Karin. Johniego. Norę. Aluspaha. Laurentsia. Niklasa. Sarę. Birgittę. Conny’ego. 
Teksty do polskiej części wystawy napisała Magdalena Kicińska, laureatka m.in. Grand Press, autorami zdjęć są: Maciej Moskwa i Markus Marcetic. 

Podczas seminarium 7 czerwca zostanie także zaprezentowana wystawa „Wzornictwo bez barier”, na której zaprezentujemy narzędzia zaspokajające określone potrzeby – produkty ułatwiające opiekunom współpracę i świadczenie pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Zaprojektowano je tak, by były proste w użyciu. Narzędzia te powinny być dostępne i udoskonalane w każdym społeczeństwie, które pragnie zapewniać godne życie wszystkim obywatelom.

Wystawy wyprodukowała Ambasada Szwecji i Instytut Szwedzki.