Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Zaloguj i pomagaj – Warszawa dla seniora – druga edycja

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: czw, 2019-12-12 11:34, ext.jtabaka

Projekt „Zaloguj i pomagaj – Warszawa dla seniora” to warszawska inicjatywa, która ma na celu stworzenie społeczności wolontariuszy pomagających warszawskim seniorom, korzystającym z usług opiekuńczych w ośrodkach pomocy społecznej.


Zaloguj i pomagaj – Warszawa dla seniora – druga edycja

Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie Q Rozwojowi w latach 2015–2018, które kontynuować będzie jego realizację w latach 2019–2020 pod nazwą „Zaloguj i pomagaj – Warszawa dla seniora – druga edycja”.

W ramach projektu uruchomiona została platforma internetowa zalogujpomagaj.um.warszawa.pl, poprzez którą logować się mogą osoby chcące zostać wolontariuszami. Wolontariat w ramach projektu ma charakter towarzyszący i polega na spędzeniu z seniorem czasu m.in. poprzez wspólny spacer, czytanie książek, rozmowy czy udział w wydarzeniach kulturalnych. Celem projektu jest międzypokoleniowa i wewnątrzpokoleniowa integracja oraz nawiązanie kontaktów. Każdy kandydat na wolontariusza, logując się na platformie wskazuje obszar swoich zainteresowań oraz możliwości potencjalnej współpracy. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie go do seniora o podobnych zainteresowaniach i oczekiwaniach, co znacznie wpływa też na kształtowanie się relacji między nimi. Wolontariusze uczestniczący w projekcie mogą liczyć na system wsparcia, jak np. szkolenia, superwizje, konsultacje psychologiczne, a także na spotkania integrujące wolontariuszy i seniorów w danych dzielnicach oraz na poziomie ogólnomiejskim.

Wolontariat w ramach projektu nie jest oparty na opiekowaniu się osobami starszymi, a na budowaniu relacji wolontariusz-senior oraz wspólnym spędzaniu czasu. Osoba, zgłaszająca chęć współpracy jako wolontariusz po zalogowaniu się na platformie odbywa następnie spotkanie z pracownikiem ośrodka pomocy społecznej, który dopasowuje ją do seniora i inicjuje pierwsze spotkanie. W latach  2015–2018  w ramach projektu ze Stowarzyszeniem Q Rozwojowi współpracowało 7 ośrodków pomocy społecznej, m.in. z Woli, Targówka czy Białołęki. W latach 2019–2020 w ramach projektu współpracę ze Stowarzyszeniem Q Rozwojowi współpracę podejmują:

OPS Dzielnicy  Białołęka

OPS Dzielnicy Bielany

OPS Dzielnicy Ochota

CPS Dzielnicy Śródmieście

OPS Dzielnicy Targówek

OPS Dzielnicy Ursus

OPS Dzielnicy  Ursynów

OPS Dzielnicy Włochy

OPS Dzielnicy  Wola

 

Strona: https://zalogujpomagaj.um.warszawa.pl/

Kontakt: kontakt@zalogujpomagaj.pl